Drezno jest miastem zwanym perłą baroku lub Florencją nad Łabą. Tu odbywa się najstarszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Niemczech. Niepowtarzalny nastrój tworzą: Jodła, Kominiarz na Szczęście, największa na świecie Świąteczna Piramida o wysokości 14 m, stare, rzemieślnicze tradycje – jarmarczne zabawki z drewna z regionu Rudaw, malowane tkaniny i łużyckie wyroby garncarskie, wydmuchiwane ozdoby choinkowe, słynne ciasteczka z Pulsnitz i oczywiście drezdeński Christstollen.
Uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Angeliki Giel, Anny Manieckiej, Małgorzaty Grześkowiak i Elżbiety Radnej skuszeni tą recenzją postanowili sami przekonać się o wyjątkowości tego miasta. 9 grudnia 2024 wyjechaliśmy do Drezna. Zwiedzanie z panią przewodnik rozpoczęliśmy od reprezentacyjnego Placu Teatralnego z dekoracyjną Operą i kościołem dworskim, idąc w kierunku pałacu Zwinger stanowiącego perłę saksońskiego baroku. Zwiedzając dalej miasto obejrzeliśmy zamek królewski, który stanowił główną rezydencję pałacową elektorów i królów Saksonii. W drodze na Nowy Rynek obejrzeliśmy Fuerstenzug, czyli największy porcelanowy obraz na świecie, przedstawiający władców Saksonii. Wśród licznych reprezentacyjnych budynków rynku, takich jak Albertinum z Państwowymi Zbiorami Sztuki najokazalszym jest odbudowany w całości po wojnie kościół protestancki.Tegoroczne powodzie nie ominęły i Drezna, czego dowodem był zniszczony most Karola.
Po całodniowym zwiedzaniu udaliśmy się na słynny Jarmark Bożonarodzeniowy – na przestronnych rynkach – Nowym i Starym ustawiono setki kolorowych straganów. Sami mogliśmy ocenić smak drezdeńskiej świątecznej strucli i wielu innych wyrabianych na miejscu specjałów.
Wycieczka była intensywna i wzbogaciła nas o kolejne kulturalne doświadczenia, a recenzja nie zawiodła naszych oczekiwań.
Red. Angelika Giel