W czwartkowe przedpołudnie, 20 października, młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu, w ramach działań partnerskich na rzecz dobra wspólnego tj. Bibli(o)grodu z ogromnym zapałem przybyła do naszej biblioteki by wspólnie, w czynie społecznym, pomóc w wyczyszczeniu płotu, za biblioteką i Muszlą Koncertową.

Uczniowie z klasy o profilu biologiczno-medycznym pod opieką p. Angeliki Giel, chwyciła za szczotki i w niecałą godzinkę pięknie wyczyściła całe ogrodzenie, które w kolejnych etapach prac zostanie naprawione oraz pomalowane. Po tak intensywnej pracy, młodzież została zaproszona przez koordynatorki projektu – Małgorzatę Kaczmarek i Różę Mleczak na ciepłą herbatę i ciastka w ogrodzie. Był to czas również na rozmowy z młodzieżą o ich potrzebach w związku z prowadzonymi działaniami projektowymi.
Ta nietypowa, spontaniczna akcja została zaplanowana w związku z realizacją projektu partnerskiego pn. Bibli(o)gród, na który nasza biblioteka jako lider Grupy Inicjatywnej pozyskała dofinansowanie w kwocie 80 tys. zł. z programu “Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności”

Celem projektu jest wspólne działanie partnerów na rzecz Bibli(o)grodu, zbudowanie długofalowego partnerstwa oraz zaktywizowanie społeczności lokalnej skupione na kooperacji przy zagospodarowaniu przestrzeni za Biblioteką i muszlą koncertową tak, by służyła czytelnikom i mieszkańcom – stała się zielonym miejscem wypoczynku, spędzenia czasu i przestrzenią dla różnego rodzaju imprez i wydarzeń kulturalnych. To pierwszy tak duży projekt angażujący społeczność lokalną.

Red. Małgorzata Kaczmarek