Dnia 2 grudnia 2019 r.  – w auli Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Nowym Tomyślu – odbyło się  kolejne spotkanie  w ramach Akademii Niepodległości. Na początku wydarzenia wręczono dyplom honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego dla dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury – Beaty Baran, inicjatorki wielu ciekawych działań w zakresie zagospodarowania przestrzeni publicznej, m.in. poprzez realizację projektu Murale Polskiej Niepodległości dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, pomysłodawczyni wielu  imprez o charakterze patriotycznym.

Tematami grudniowej akademii były: Wileńska wyprawa 1919 roku, Nietypowi sojusznicy, które  omówił prof. Piotr Okulewicz z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tematykę wielkopolską związaną m.in. z udziałem Wielkopolan w działaniach 1919 i 1920 roku na Wileńszczyźnie omówił dr Zdzisław Kościański.

W spotkaniu obok seniorów licznie uczestniczyła młodzież Zespołu Szkół nr 1 oraz Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu.
Wykłady w Nowym Tomyślu współorganizują z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu :  Zespół Szkół nr 2 (Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi) w Nowym Tomyślu, Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Nowym Tomyślu i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Tomyślu.

Red. Jacek Matula