We wtorek 21 maja uczniowie klas: 1TM, 1L2, 1L4 i 3L2 mieli okazję doświadczyć lekcji historii i sztuki poza murami szkoły. Plan wyjazdu, który zorganizowała p. Katarzyna Kudełka, obejmował zwiedzanie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) w miejscowości Pniewo oraz Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu. 

W pierwszym przypadku uczniom zostały przybliżone losy fortyfikacji niemieckiej z lat trzydziestych ubiegłego wieku, która miała w tamtym czasie zabezpieczać tzw. „bramę lubuską”, czyli najkrótszą drogę przemieszczania się wojsk na osi „wschód-zachód” przez Europę. Przy jej budowie uczestniczyły znane firmy i zakłady niemieckie, a cały kompleks obejmuje ok. 30 km podziemnych tuneli i schronów. MRU jest również znany jako największe w Europie zimowisko nietoperzy a niektórzy żartobliwie mówią, iż tunele są „najbardziej ekologiczną budowlą III Rzeszy”.

Sceneria militarna była również pretekstem do wręczenia legitymacji członkowskich uczniom należących do Szkolnego Klubu Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Drugie miejsce, które odwiedziliśmy, związane było z początkami grodu w Międzyrzeczu,  przebudowanego  w czasach Kazimierza Wielkiego. Warto zauważyć, iż był to  jeden z  najbardziej wysuniętych zamków na zachodniej granicy ówczesnej Polski. Kilka kroków od zamkowej zabudowy, w tamtejszym muzeum, przenieśliśmy się do czasów Rzeczypospolitej szlacheckiej: historii rodów i oryginalnej sztuki tworzenia portretów trumiennych, której nie spotkamy nigdzie poza Polską.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu. Opiekunami grupy byli : Katarzyna Kudełka, Małgorzata Grześkowiak oraz Jacek Matula.