Uczniowie ZS1NT wyruszyli w niezwykłą podróż po Szwajcarii, pełną fascynujących doświadczeń i pejzaży. Pod opieką nauczycieli: Wiesławy Węgrzak-Szczepaniak, Mirosławy Liman i Agaty Sadowskiej, grupa rozpoczęła swoją przygodę w poniedziałek, 15 kwietnia 2024 roku. Pierwszym przystankiem był imponujący wodospad Rheinfall, uznawany za mający największą przepustowość wody w Europie. Następnie uczniowie odwiedzili szwajcarskie centrum nauki Technorama, gdzie teoria przechodziła w praktykę, a wiedza teoretyczna z dziedziny fizyki i biologii stała się rzeczywistością. Kolejnego dnia grupa wyruszyła na zwiedzanie Genewy z przewodnikiem, poznając bogatą historię miasta, jego zabytki oraz funkcjonowanie kantonu genewskiego. Po eksploracji Genewy uczestnicy wycieczki udali się do słynnej Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, CERN, gdzie pod opieką jej pracownika Andrzeja Nowickiego oraz innych naukowców mieli okazję zgłębić tajniki działania Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC, poznać CERN Control Centre oraz program ALICE. Ostatniego dnia podróży uczniowie wspięli się gondolą na szczyt Aiguille du Midi w Chamonix-Mont Blanc, czyli tam, gdzie najprawdopodobniej Juliusz Słowacki umieścił swojego bohatera, na wysokość 3842 m n.p.m. Na szczycie uczniowie mogli zaprezentować fragmenty monologu Kordiana i podziwiać malownicze krajobrazy Alp, zamykając w ten sposób niezapomnianą podróż pełną wrażeń i ciekawostek.

Niezapomniane chwile młodzież utrwaliła na pięknych fotografiach. Uczniowie ZS nr 1 przedstawili naukowcom w Cernie pytania nurtujące młodzież. Twórcą tych pytań, między innymi, był Igor Nawrot. Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na te pytania. Wiele pytań pracownikom Cernu zadawał też nasz ciekawy świata humanista Adam Tratwal. 

http://www.zs1-nt.pl/wp-content/uploads/2024/04/Pytania20przesC582ane20przez20grupeCCA8.pdf