Dnia 12 stycznia 2023 roku po raz kolejny ukazały się rankingi Perspektyw prezentujące najlepsze szkoły w poszczególnych województwach oraz w Polsce. Licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników ocena rozszerzona była o jeszcze jedno kryterium, o wyniki egzaminu zawodowego. 

Jest nam niezmiernie miło zakomunikować, że nasze Technikum zajęło 20. miejsce wśród najlepszych techników w Wielkopolsce i tym samym otrzymało tytuł honorowy „Srebrnej Tarczy”. Natomiast w Rankingu Maturalnym Techników 2023 zdobyło 152. miejsce w Polsce. Passa sukcesów trwa więc od wielu lat, ponieważ Technikum im. S. Staszica W Nowym Tomyślu otrzymuje (poczynając od roku 2013) tarczę „Perspektyw” co roku.  

W prezentowanych rankingach nie zabrakło również naszego Liceum, wchodzącego w skład Zespołu Szkół nr 1.  Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika zajęło 73. miejsce w Wielkopolsce, otrzymując „Brązową Tarczę”.