Dnia 26 kwietnia 2024 roku w sali konferencyjnej Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu odbyło się uroczyste zakończenie nauki uczniów klas maturalnych – czwartych Liceum oraz piątych Technikum. Na uroczystość, która rozpoczęła się o godz.9.oo, przybyli zaproszeni goście, m.in. członkowie Zarządu Powiatu Nowotomyskiego: panowie Edwin Pigla, Jacek Pieprzyk, przewodniczący Rady Rodziców – pan Konrad Karafa, ale także liczne grono nauczycieli oraz rodziców. 

Uroczystość rozpoczęła się – tradycyjnie – wykonaniem hymnu narodowego. Uświetniły ją także występy szkolnego zespołu Kopernik Band: w repertuarze Marka Grechuty (Dni, których jeszcze nie znamy) wystąpiła Antonina Zerek, a kompozycję Alicji Majewskiej (Odkryjemy miłość nieznaną) wykonała Weronika Pluskota. 

W trakcie akademii głos zabrali: dyrektor szkoły – pan Łukasz Frański, który podsumował wytężony okres kilkuletniej edukacji wychowanków, docenił trud zaangażowanych w ten proces ludzi, a mając na uwadze egzamin dojrzałości, życzył młodzieży wytrwałości i powodzenia. Głos zabrał również pan Konrad Karafa, przewodniczący Rady Rodziców. 

Na mocy uchwały Rady Pedagogicznej zaprezentowani zostali także tego dnia „Złoci Absolwenci”. Przedstawiciel organu prowadzącego – pan Jacek Pieprzyk wygłosił okolicznościowe przemówienie, wraz z panem Edwinem Piglą wręczył uczniom medale, a rodzicom listy gratulacyjne. „Złotymi Absolwentami roku 2024” zostali: Mikołaj Machucki (Liceum) oraz Anna Kałek (Technikum). Medal Stowarzyszenia Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych spoczął natomiast w dłoniach Natalii Hancyk.

W dalszej części akademii uczniowie odebrali świadectwa oraz nagrody specjalne w postaci „PrymuSówek”. Szczególne słowa uznania wygłoszone zostały pod adresem tych, których zaangażowanie zaowocowało świadectwem z wyróżnieniem – oraz tych, którzy w trakcie pobytu w „Koperniku” i „Staszicu” udzielali się w pracy na rzecz szkoły: sportowo, charytatywnie, artystycznie czy społecznie. Na ich ręce przekazano nagrody – karty podarunkowe.  

Całość dopełniły przemówienia samych uczniów. W imieniu klas programowo młodszych, kolegów i koleżanki pożegnał Ksawery Kotwica, natomiast z grona absolwentów głos zabrała Maria Wojtkiewicz. Wyraziła ona nastroje towarzyszące uczniom kończącym naukę, w szczególny sposób podziękowała dyrekcji, nauczycielom oraz pozostałym pracownikom szkoły, którym – w ramach wdzięczności – wręczone zostały kwiaty.  

Fot. Marta Kałek (klasa 3TE)