Po okresie kilkuletniej pandemii uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu po raz kolejny zaangażowali się we współpracę z Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Owocem tej współpracy była zorganizowana dnia 24 grudnia 2022r. Wigilia dla bezdomnych, samotnych, schorowanych i zagrożonych wykluczeniem mieszkańców województwa wielkopolskiego. 

       Zgodnie z tradycją bezpośrednie przygotowania do wigilijnej wieczerzy rozpoczęły się kilka dni przed tym doniosłym wydarzeniem. Wolontariusze naszej szkoły pod opieką nauczycieli: Martyny Kowalak, Justyny Szofer-Andrzejewskiej, Jacka Stępniewskiego, Szymona Skrzypczaka, Michała Jarosza, dyrektora – pana Łukasza Frańskiego,  oraz pod  przewodnictwem sióstr zakonnych zadbali o to, aby hala Międzynarodowych Targów Poznańskich stała się bożonarodzeniową scenerią, w której dominującą postawą było wszechogarniające miłosierdzie. To ono, skierowane do człowieka ubogiego, sprawiło, że nikt tego dnia nie cierpiał z powodu niedostatku.  Zadbano bowiem o to, aby wigilijne stoły pachniały symbolicznym opłatkiem i smacznymi polskimi potrawami. Wszystkim potrzebującym wręczono także paczki złożone z artykułów spożywczych codziennego użytku. 

       Każdy, kto był świadkiem tego niezwykłego wydarzenia, mógł obserwować naszych uczniów, którzy z uśmiechami na ustach, wyposażeni w doświadczenie nabyte w latach poprzednich, spełniali ewangeliczny obowiązek, czyniąc ze swego życia wartościową służbą na rzecz drugiego człowieka. Na tej metaforycznie rozumianej służbie stawili się również członkowie szkolnego zespołu – „Kopernik Band”. Liczna, dwunastoosobowa grupa, pod kierunkiem pana Szymona Łamaszewskiego i Mateusza Wojcieszaka, zadbała tego dnia o oprawę muzyczną, motywując wszystkich zgromadzonych do wspólnego kolędowania, tworząc jednocześnie odpowiednią atmosferę dla formułowanych przez znakomite osobowości przemówień, między innymi abp. Stanisława Gądeckiego czy prezydenta Poznania – pana Jacka Jaśkowiaka.