16 stycznia 2020 roku uczniowie klas 2LO3,  3LO4 oraz 3LB uczestniczyli w wykładach i warsztatach zorganizowanych przez nauczycieli akademickich z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Program wizyty przygotowany został przez dr Ewę Synówkę-Bejenkę, specjalnie dla uczniów naszej szkoły. 

Na początku dr Maciej Niedziela wprowadził uczniów w zagadnienia praktycznego wykorzystania matematyki w eksploracji i modelowaniu danych. Podczas wykładu pt. „Połącz naukę z praktyką, czyli kilka słów o skutecznym wdrażaniu metod Data Science w projektach biznesowych” przybliżył tajniki pracy inżyniera danych.

Kolejne zajęcia, które przeprowadziła dr Ewa Synówka-Bejenka, były poświęcone zastosowaniom statystyki. Celem wykładu pt. „Odchylenie standardowe – miara, którą opłaca się znać” było nie tylko omówienie własności tego użytecznego wskaźnika, ale także pokazanie kilku jego zastosowań w finansach, które mogą przynieść zysk. 

Następnie odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie m. in. poprzez analizę rozkładu wynagrodzeń, szukali odpowiedzi na pytanie: „Czy asymetria jest wciąż modna ?”.

Uczniowie uczestniczyli również w krótkim spotkaniu z dr. hab. Bogdanem Szalem – Zastępcą Dyrektora Instytutu do spraw kształcenia oraz przedstawicielami studentów Wydziału Matematyki. Od starszych kolegów uzyskali informacje o kierunkach studiów na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii, realizowanych przedmiotach, ale także wskazówki dotyczącego samego studiowania w Zielonej Górze.

Na zakończenie Dyrektor Instytutu Matematyki, prof. dr hab. Marian Nowak, wygłosił specjalny wykładu pt. „Krótka wycieczka po historii matematyki wraz z uwagami o jubileuszu 100-lecia polskiej matematyki”. Uczniowie zostali zabrani w niezwykłą historyczną podróż po najważniejszych odkryciach matematycznych, które przyczyniły się do rozwoju królowej nauk, począwszy od dokonań Pitagorejczyków, a skończywszy na roku 1995 i historii dowodu Wielkiego Twierdzenia Fermata.

Wizyta na Wydziale Matematyki UZ była dla uczniów wyjątkowa i dostarczyła tylu ciekawych wrażeń, że z niecierpliwością czekają na kolejne wykłady i warsztaty.

Red. Justyna Ratajczak