24 listopada 50 uczniów z klas językowych: IV L5p, IIILO4 i II LO4 wraz z nauczycielkami: paniami Arletą Skibą, Beatą Woelk-Kaczmarek, Agatą Sadowską oraz  Justyną Szofer-Andrzejewską wyruszyło za naszą zachodnią granicę, aby zobaczyć świąteczny Berlin. 

Świąteczne jarmarki w Niemczech stanowią nieodłączny element kultury i przyciągają swym urokiem również uczniów naszej szkoły i to od kilkunastu lat. W tym roku, po długiej przerwie wynikającej z wprowadzonych pandemicznych obostrzeń, mogliśmy ponownie poczuć te niezwykłe zapachy, posmakować niemieckich specjałów, obejrzeć pięknie przystrojone stragany oraz poczuć cudowną świąteczną atmosferę!

W programie wycieczki znalazła się również wizyta w dwóch muzeach i spacer po Berlinie, każdy uczestnik mógł zobaczyć na własne oczy najbardziej charakterystyczne miejsca w Berlinie: Bramę Brandenburską, Kolumnę Zwycięstwa, Wieżę Telewizyjną oraz Pomnik Ofiar Holocaustu.

W Muzeum Przyrodniczym interaktywność wystaw, dioramy i przyciągające wzrok eksponaty zachwyciły każdego. Znajduje się tutaj wysoki na ponad 13 metrów zestaw prehistorycznych kości brachiozaura, będący rekordem Księgi Guinessa. Brachiozaura, jak i 6 innych szkieletów dinozaurów podziwialiśmy w sali Świat dinozaurów. Zobaczyliśmy również, a może i przede wszystkim, najlepiej zachowany na świecie szkielet Archeopteryksa (praptaka). Odbyliśmy podroż astralną w dziale Kosmos i układ słoneczny, a także zobaczyliśmy największą w Niemczech kolekcję minerałów, która liczy 250 000 okazów.

W Neues Museum przenieśliśmy się do starożytnego Egiptu, podziwialiśmy skarby i sztukę na przestrzeni wieków, znajdujące się na trzech piętrach muzeum. Można tu fotografować dosłownie wszystko z wyjątkiem tego co najważniejsze: popiersia Nefretete – była ona żoną faraona Amenhotepa IV, żyła w XIV w p.n.e. Tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy zobaczyć ten światowej sławy eksponat na własne oczy! 

Do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń, zachwyceni urokiem Berlina i zadowoleni, że w końcu, po czasie przerwy spowodowanej pandemią, mogliśmy wykorzystać swoje umiejętności językowe w praktyce. Takie chwile udowadniają, że warto uczyć się języków obcych!

Red. Arleta Skiba