Dnia 27 listopada 2019 uczniowie klasy 2LO3 oraz 3LO4 ( Klasy Einsteina ), kolejny już raz uczestniczyły w wykładach na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.

            Wykłady „Po indeks z Pitagorasem” mają na celu popularyzację wśród młodzieży w przyswajalnej formie interesujących zagadnień naukowych z matematyki i informatyki. Spotkania z doświadczoną kadrą Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu stwarzają możliwość uzupełnienia i poszerzenia zainteresowań uczniów w zakresie wyżej wspomnianych dziedzin nauki.

            Tym razem temat wykładu brzmiał:  „Co ma pączek do robota – czyli o planowaniu ruchu robotów okiem topologa” – Prelegent dr Zbigniew Błaszczyk . W trakcie wykładu uczniowie dowiedzieli  się, co mają wspólnego ciastka z topologią, jak topologia manifestuje się w robotyce i dlaczego tzw. „twierdzenie o zaczesaniu” odgrywa w tym wszystkim znaczącą rolę.