W DNIACH 27 – 28. GRUDNIA ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 REPREZENTOWANY PRZEZ SZKOLNY KLUB PAMIĘCI POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO, DZIAŁAJĄCY W NASZEJ SZKOLE, ORAZ NAUCZYCIELI WZIĘLI UDZIAŁ W OBCHODACH 105. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO ZARÓWNO W NOWYM TOMYŚLU JAK I WE WARSZAWIE.

            W NOWYM TOMYŚLU (27.XII.) OBCHODY ODBYŁY SIĘ, JAK CO ROKU, POD POMNIKIEM POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH NA PLACU NIEPODLEGŁOŚCI – Z UDZIAŁEM POSŁÓW, SENTORÓW RP, WŁADZ SAMORZĄDOWYCH, HARCERZY, ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH, GRUP REKONSTRUKCYJNYCH ORAZ SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI. ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 REPREZENTOWAŁY SZTANDARY ZARÓWNO LICEUM IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA JAK I TECHNIKUM IM. STANISŁAWA STASZICA. OBOK PRZEMÓWIEŃ POSZCZEGÓLNE DELEGACJE ZŁOŻYŁY WIEŃCE I KWIATY. NA KONIEC UROCZYSTOŚCI KIBICE LECHA POZNAŃ ROZŚWIELTILI NIEBO RACAMI SKANDUJĄC HASŁO „CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM”.

             DZIEŃ PÓŹNIEJ (28.XII) DZIĘKI UPRZEJMOŚCI URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO W POZNANIU ORAZ STARANIOM DR ZDZISŁAWA KOŚCIAŃSKIEGO, DELEGACJA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI ZE SZKOLNEGO KLUBU PAMIĘCI POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO WYRUSZYŁA NA OBCHODY CENTRALNE WYBUCHU POWSTANIA DO WARSZAWY. W PROGRAMIE PRZEWIDZIANO UCZESTNICTWO WW MSZY ŚWIĘTEJ W BAZYLICE ARCHIKATEDRALNEJ W WARSZAWIE P.W. MĘCZEŃSTWA ŚW. JANA CHRZCICIELA, NASTEPNIE PRZY GROBIE NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA, GDZIE OBOK WIEŃCÓW, ZMIANY WARTY ORAZ SALWY HONOROWEJ ODDANEJ PRZEZ ŻOŁNIERZY W WARSZAWSKIEGO GARNIZONU WOJSKOWEGO, SWOJE PRZEMÓWIENIA WYGŁOSILI (LUB ZOSTAŁY ODCZYTANE LISTY): PRZEDSTAWICIEL KANCELARII PREZYDENTA RP, PODSEKRETARZ W MINISTERSTWIE OBRONY NARODOWEJ PAN STANISŁAW WZIĄTEK MARSZAŁEK I V-CE MARSZAŁEK SEJMU PAN SZYMON HOŁOWNIA  ORAZ PAN KRZYSZTOF BOSAK, JAK RÓWNIEŻ MINISTER KLIMATU PANI PAULINA HENNIG-KLOSKA. OSTATNIM PUNKTEM OBCHODÓW BYŁ APEL HARCERSKI NA CMENTARZU  POWĄZKOWSKIM ORAZ ZŁOŻENIE KWIATÓW NA TERENIE TZW „ŁĄCZKI” (KWATERA „Ł” NA TERENIE WZMIANKOWANEJ NEKROPOLII, GDZIE W 2012 ROKU ROZPOCZĘŁY SIĘ PRACE EKSHUMACYJNE ZMIERZAJĄCE DO ODNALEZIENIA I IDENTYFIKACJI OFIAR KOMUNISTYCZNYCH MORDÓW SĄDOWYCH Z LAT 1948-1956).

            PODKREŚLIĆ NALEŻY, IŻ ROŚNIE ŚWIADOMOŚĆ WARSZAWIAKÓW DOTYCZĄCA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO , CZEGO WYRAZEM BYŁY BARDZO POZYTYWNE I CIEPŁE REAKCJE MIESZKAŃCÓW NA PRZEMARSZ WIELKOPOLAN.  ZATOPIONY WE FLAGACH POWSTAŃCZYCH POCHÓD PRZESZEDŁ PRZY DZWIĘKACH WOJSKOWEJ ORKIESTRY Z BAZYLIKI ARCHIKATEDRALNEJ PRZED GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA WZBUDZAJĄC ŻYWE ZAINTERESOWANIE LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI. PODCZAS PRZEMÓWIEŃ PADŁY TEŻ WAŻNE SŁOWA Z UST WARSZAWSKICH WŁODARZY: „POWSTANIE WIELKOPOLSKIE ODNIOSŁO SUKCES, PONIEWAŻ BYŁ TO REZULTAT DZIESIĘCIOLECI PRACY ORGANICZNEJ I BUDOWANIA ŚWIADOMOŚCI NARODOWEJ NA RÓŻNYCH POZIOMACH AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ I OCZEKIWANIA NA ODPOWIEDNI MOMENT ZRYWU ZBROJNEGO ORAZ ZAPRZESTANIE ROMANTYCZNYCH XIX – WIECZNYCH ZRYWÓW POWSTAŃCZYCH”.

OPIEKUNAMI GRUPY BYLI: JACEK MATULA ORAZ JACEK STĘPNIEWSKI