25 października uczniowie klas pierwszych (1BS, 1LO) – wraz z opiekunami: Mateuszem Wojcieszakiem, Szymonem Łamaszewskim, Szymonem Skrzypczakiem oraz Piotrem Kaczmarkiem – wybrali się na integracyjną wycieczkę do Torunia – jednego z najstarszych miast w Polsce.
Pierwszym punktem programu było spotkanie z przewodnikiem, który oprowadził uczestników wycieczki po toruńskiej Starówce. Mogliśmy więc zobaczyć:
- mieszczańskie kamienice z XIII wieku,
- toruński ratusz,
- pozostałości zamku krzyżackiego,
- bulwar ciągnący się wzdłuż Wisły,
- katedrę Najświętszej Marii Panny,
- bazylikę katedralną św. Jana Chrzciciela,
- dom Mikołaja Kopernika (jego pomnik, pod którym wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie),
- ale także Krzywą Wieżę, z którą łączy się legenda o nieszczęśliwej miłości pewnego rycerza zakonnego, który w ramach pokuty przez surowego komtura stawiony został przed nie lada wyzwaniem architektonicznym.
Po spacerze młodzież wraz z opiekunami udała się do „Niewidzialnego Domu” – instytucji prowadzonej przez osoby niewidome. To właśnie ci wspaniali przewodnicy pozwolili nam zrozumieć trudy życia osób borykających się na co dzień z niepełnosprawnością ograniczającą ich sposób postrzegania świata. Orientacja w przestrzeni, czyli nieprzeniknionych ciemnościach, była wyzwaniem dla wielu z nas.
Ostatnim punktem wizyty w Toruniu był pobyt w Żywym Muzeum Piernika. Uczyliśmy się tam własnoręcznie wypiekać pierniki – w zgodzie z przepisem, jaki wykorzystywano 500 lat temu.