Niezwykłą lekcję anatomii doświadczyli uczniowie klasy medycznej 1LO1. Wraz z wychowawcą panią Anetą Kaczmarek i opiekunem panią Magdaleną Dziurzyńską młodzież zwiedziła wystawę Body Worlds w Poznaniu. Na wystawie prezentowane są autentyczne ciała ludzkie poddane rewolucyjnej metodzie plastynacji. Na własne oczy młodzież mogła zobaczyć to, czego do tej pory uczyła się z książek. Mięśnie, kości, narządy wewnętrzne zarówno będące w typowej dla siebie budowie, jak te z widocznymi chorobami, nowotworami. Na autentycznych przykładach młodzież zobaczyła, jak niezwykle ważne jest dbanie o własne zdrowie obserwując, jak wygląda serce osoby otyłej, chory kręgosłup czy też porównując płuca zdrowe z płucami palacza. Z zapartym tchem uczniowie słuchali o budowie serca, mózgu, ale również mogli zobaczyć, jakie zmiany mogą w nich zajść podczas zawału, udaru czy choroba Alzheimera. Warto wspomnieć, że pewne aspekty wystawy łączyły się z tym, co uczniowie zobaczyli tydzień wcześniej zwiedzając firmę Aesculap Chifa, gdzie zaprezentowane zostały między innymi zestawy kadriologiczne, stenty czy protezy. Na wystawie Body Worlds uczniowie mogli dokładniej zrozumieć ich zastosowanie wyjaśnione bardzo ciekawie przez przewodnika. Taki sposób uczenia się jest niezwykle pożądany we współczesnej edukacji. Wystawa Body Worlds jest wartościowa nie tylko dla klasy medycznej, każdy z nas powinien pamiętać o tym, że to ciało, które mamy, musi nam starczyć do końca życia. I to my musimy o to zadbać, żeby było w jak najlepszej formie do samego końca.

Red. Aneta Kaczmarek