DNIA 10.XI.22 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 KOLEJNY RAZ ZOSTAŁA ZORGANIZOWANA OKOLICZNOŚCIOWA UROCZYSTOŚĆ W NAWIĄZANIU DO 104. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI, POŁĄCZONA Z CYKLICZNYM WYDARZENIEM W NASZEJ SZKOLE, JAKIM JEST RAJD NIEPODLEGŁOŚCI.

GŁÓWNE UROCZYSTOŚCI ROZPOCZĘŁY SIĘ NA SZKOLNYM PLACU PRZY ULICY SCZANIECKIEJ 1. – AKADEMIĄ. PO WPROWADZENIU SZTANDARÓW: TECHNIKUM IM. STANISŁAWA STASZICA ORAZ LICEUM IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA, SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNA ODŚPIEWAŁA HYMN W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU PT. „SZKOŁA DO HYMNU”. UCZNIOWIE ODDALI KLIMAT WYDARZEŃ SPRZED PONAD STU LAT POPRZEZ RECYTACJĘ FRAGMENTÓW POEZJI I ODCZYTANIE FRAGMENTÓW ÓWCZESNEJ PRASY. NA KONIEC AKADEMII TEN SZCZEGÓLNY DZIEŃ ZOSTAŁ UŚWIETNIONY OPRAWĄ MUZYCZNĄ W WYKONANIU SZKOLEGO ZESPOŁU „KOPERNIK BAND”, POD KIERUNKIEM NAUCZYCIELI: SZYMONA ŁAMASZEWSKIEGO ORAZ MATEUSZA WOJCIESZAKA, W UTWORACH „MURY” ORAZ „BIAŁE RÓŻE” ZASPIEWANYMI PRZEZ KAROLINĘ OSTROWSKĄ I WERONIKĘ PLUSKOTĘ Z KLASY 2L02. PROWADZĄCYMI UROCZYSTOŚĆ BYLI: MILENA PILARCZYK ORAZ MIKOŁAJ MACHUCKI.

W DALSZEJ CZĘŚCI PROGRAMU UCZNIOWIE MIELI MOŻLIWOŚĆ WYSŁUCHANIA WYKŁADU,  JAKI PRZYGOTOWAŁ PAN PIOTR WOJCIECHOWSKI – KOMENDANT MIEJSKO–GMINNEJ STRAŻY POŻARNEJ ORAZ RADNY RADY MIEJSKIEJ WE LWÓWKU. HISTORYK I REGIONALISTA, UHORONOWANY W 2013r. KRZYŻEM ZASŁUGI RP PRZEZ PREZYDENTA POLSKI. WYKŁAD STANOWIŁ SYNTETYCZNIE PRZEDSTAWIONĄ POLSKĄ DROGĘ DO NIEPODLEGŁOŚCI Z WYKORZYSTANIEM ARTEFAKTÓW (NP. ELEMENTÓW WYPOSAŻENIA ŻOŁNIERZY) Z RÓŻNYCH EPOK, KTÓRE UCZNIOWIE MOGLI ZOBACZYĆ I DOTKNĄĆ, CO STANOWIŁO NIEMAŁĄ ATRAKCJĘ.

STAŁYM PUNKTEM UROCZYSTOŚCI W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1. BYŁ OCZYWIŚCIE RAJD. W TYM ROKU UCZNIOWIE WRAZ Z NAUCZYCIELAMI OTRZYMALI ZESTAWY ZE STARYMI FOTOGRAFIAMI ORAZ SZKICAMI MIEJSC W NOWYM TOMYŚLU. ZADANIE POLEGAŁO NA WYKONANIU ZDJĘĆ (JEŚLI TO BYŁO MOŻLIWE) Z TEJ SAMEJ PERSPEKTYWY CO ORYGINAŁY. NASTĘPNIE DZIĘKI UPRZEJMOŚCI PRACOWNI FOTOGRAFICZNEJ „FOTO GABI” FOTOGRAFIE ZOSTAŁY WYDRUKOWANE, A FINALNIE ZAMIESZCZONE NA SZKOLNEJ WYSTAWIE. AUTORZY NAJLEPSZYCH PRAC ZOSTANĄ NAGRODZENI.

WSZYSCY UCZNIOWIE OTRZYMALI BIAŁO–CZERWONE ROZETKI PRZYGOTOWANE PRZEZ NAUCZYCIELKĘ PLASTYKI PANIĄ KATARZYNĘ KUDEŁKĘ. MOGLI TEŻ SPRÓBOWAĆ SWOICH SIŁ W STRZELANIU Z ASG, KTÓRE PRZYGOTOWAŁ PAN MACIEJ MENDEL – NAUCZYCIEL EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA. W CHWILACH PRZERWY PO TRUDACH RAJDU NAPIĆ SIĘ MOŻNA BYŁO GORĄCEGO BARSZCZU, ZAKUPIONEGO Z FUNDUSZU DYREKTORSKIEGO PANA ŁUSZASZA FRAŃSKIEGO ORAZ ZE ŚRODKÓW RADY RODZICÓW.

 POJAWIŁY SIĘ RÓWNIEŻ REPRINTY GAZET Z EPOKI (NP. MONITOR POLSKI ORAZ POLSKOJĘZYCZNY DZIENNIK BERLIŃSKI Z 1918 ROKU), KTÓRE ZOSTAŁY ROZDANE DYREKTOROM ORAZ NAUCZYCIELOM.

NA KONIEC KAŻDA KLASA LUB POSZCZEGÓLNI UCZNIOWIE OTRZYMALI OKOLICZNOŚCIOWE ZAŚWIADCZENIA SYGNOWANE PIECZĘCIĄ TOWARZYSTWA DZIAŁAŃ HISTORYCZNYCH IM. FELIKSA PIĘTY W BARWACH 57. PUŁKU PIECHOTY, KRÓLA RUMUNII. ZADANIE TO WYKONYWAŁ W MUNDURZE 57. PUŁKU NAUCZYCIEL HISTORII – PAN JACEK STĘPNIEWSKI. ŁĄCZNIE WYSTAWIONO  PONAD 130 EGZEMPLARZY DOKUMENTU.

 SERDECZNE PODZIĘKOWANIA KIEROWANE SĄ W SZCZEGÓLNOŚCI DLA:

 • DYREKTORA ŁUKASZA FRAŃSKIEGO I V-CE DYREKTORÓW ZS1, ZA KOORDYNACJĘ DZIAŁAŃ,
 • PANA PIOTRA WOJCIECHOWSKIEGO ZA PRZYGOTOWANIE WYKŁADU HISTORYCZNEGO ORAZ PANI ANGELIKI GIEL ZA ORGANIZACJĘ PRELEKCJI,
 • PANA EDWARDA KUPCA ZA UDFOSTĘPNIENIE IZBY PAMIĘCI IM. SYLWII KUPIEC,
 • RADY RODZICÓW ZA GORĄCY BARSZCZ,
 • NAUCZYCIELI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO ZS1 ORAZ PANA PIOTRA KACZMARKA – ZA NIEZAWODNĄ LOGISTYKĘ,
 • POWIATOWEGO CENTRUM SPORTU W NOWYM TOMYŚLU ZA UDOSTĘPNIENIE PODESTU ORAZ KRZESEŁ,
 • SAMORZĄDU SZKOLNEGO ZA WKŁAD WŁOŻONY W PRZYGOTOWANIE RAJDU,
 • SZKOLNEGO ZESPOŁOWU MUZYCZNEGO „KOPERNIK BAND”,
 • PANA MACIEJA MENDLA ZA PRZYGOTOWANIE STRZELNICY ASG,
 • PANA JACKA STĘPNIEWSKIEGO ZA WCIELENIE SIĘ W ŻOŁNIERZA 57. PUŁKU PIECHOTY, DZIELNIE WALCZĄCEGO NIE TYLKO Z BIUROKRATYCZNĄ PROCEDURĄ WYDAWANIA ZAŚWIADCZEŃ, ALE RÓWNIEŻ Z MASZYNĄ DO PISANIA,
 • PANI IWONY KARBOWSKIEJ ZA PRZYGOTOWANIE PRZYPINEK, DŁUGOPISÓW ORAZ MAGNESÓW Z LOGO NIEPODLEGŁOŚCIOWYM,
 • ANASTAZJI FRAŃSKIEJ ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ „ARKA” ZA MUZYCZNE WSPARCIE ZESPOŁU „KOPERNIK BAND”,
 • PANI KATARZYNY KUDEŁKI ZA PRZYGOTOWANIE BIAŁO – CZERWONYCH ROZETEK,
 • PODZIĘKOWANIA KIERUJEMY RÓWNIEŻ POD ADRESEM PRACOWNI FOTOGRAFICZNEJ „FOTO GABI” Z NOWEGO TOMYŚLA,
 • WIKTORII STĘPINSKIEJ, ABSOLWENTKI NASZEJ SZKOŁY, ZA WYKONANĄ DOKUMENTACJĘ FOTOGRAFICZNĄ,
 •  TOWARZYSTWA DZIAŁAŃ HISTORYCZNYCH IM. FELIKSA PIĘTY W BARWACH 57. PUŁKU PIECHOTY, KRÓLA RUMUNII, ZA UDOSTEPNIENIE MUNDURU, PIECZĘCI ORAZ WSPANIAŁEJ MASZYNY DO PISANIA „OLIMPIA”,
 • PANA GRZEGORZA DOBRYŁKO ORAZ PANA MATEUSZA WOJCIESZAKA ZA PRZYGOTOWANIE SPRZĘTU MUZYCZNEGO, Z KTÓREGO PŁYNĘŁA MUZYKA PATRIOTYCZNA NA SZKOLNYCH KORYTARZACH W PRZEDDZIEŃ RAJDU NIEPODLEGŁOŚCI,
 • NA KONIEC PODZIĘKOWANIA KIERUJEMY DO WSZYSTKICH UCZNIÓW I NAUCZYCIELI, KTÓRZY W TEN CZY INNY SPOSÓB POMOGLI W PRZYGOTOWANIU RAJDU NIEPODLEGŁOŚCI W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1. DNIA 10.XI.2022r.

KU CHWALE OJCZYZNY!

Red. Jacek Matula