WYKŁAD I

Wykład pod tytułem „Astronomia starożytnych Greków”

Od września zeszłego roku w Zespole Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu funkcjonuje kółko fizyczne, powstałe z inicjatywy uczennicy klasy 4L4p, Marty Gumny. Na poniedziałkowych spotkaniach, odbywających się w przylegającej do biblioteki sali w budynku dawnego Kopernika, jego członkowie zgłębiają wiedzę z zakresu fizyki kwantowej i matematyki, oddając się zarówno przyswajaniu informacji teoretycznej, jak i rozwiązywaniu zadań praktycznych. Przy pomocy opiekuna kółka, pana Marka Tudorowskiego, udało się w ostatnim czasie zorganizować także wyjazdy na wykłady otwarte na Wydziale Fizyki poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, odbywające się raz w miesiącu w środy.

Pierwszy wykład, w którym uczestniczyli nasi uczniowie, miał miejsce 18 stycznia. Nosił on tytuł ,,Astronomia starożytnych Greków’’, a prelegentem był prof. dr hab. Andrzej Grudka. Swoje wystąpienie podzielił on na kilka etapów: rozpoczął od teoretycznego wprowadzenia we wczesne poglądy i próby opisania konstrukcji świata, aby następnie opowiedzieć o osiągnięciach Greków. Udało im się bowiem dokonać wielu interesujących pomiarów – dzięki obliczeniom matematycznym i obserwacjom znali oni proporcje odległości między Słońcem, Ziemią i Księżycem, a także szerokość cienia Ziemi oraz długość równika. Potem ponownie wykład przeniósł się do strefy teoretycznej, gdzie profesor przedstawił ewolucję prób opisania ruchu planet i gwiazd według różnych greckich mędrców, wśród których znalazły się tak znane nazwiska jak Pitagoras, Platon, Heraklides i Ptolemeusz. Model tego ostatniego w swojej istocie był najbliżej stanu faktycznego, chociaż nadal zakładał on teorię geocentryczną, którą, jak wiadomo, podważył dopiero Mikołaj Kopernik w swoim dziele ,,O obrotach sfer niebieskich”. Wykład zakończył się prezentacją krótkiego filmu zachęcającego do kontynuacji nauki na Wydziale Fizyki UAM. 

Po zakończeniu wykładu słuchacze mieli możliwość skorzystania z przygotowanych ścieżek zwiedzania, gdzie mogli zapoznać się z różnymi pracownikami Wydziału oraz prowadzonymi przez nich badaniami. Nowotomyscy uczniowie wraz z opiekunem wybrali dwie z owych ścieżek – optyka kwantowa i nieliniowa oraz komputery dużej mocy i przetwarzanie równoległe. Na pierwszej prezentacji poznali oni praktyczne możliwości zastosowania zasad mechaniki kwantowej do tworzenia urządzeń z zakresu optyki, a podczas drugiej ścieżki zwiedzili oni serwerownie Wydziału oraz wysłuchali krótkiego wykładu nt. programowania i możliwości, jakie daje zastosowanie równoległego przetwarzania na wielu urządzeniach.

Autor artykułu: Jakub Hercog

WYKŁAD II

Wykład pod tytułem „Od ekranów dotykowych do terapii hadronowej, czyli co zawdzięczamy europejskim laboratoriom fizycznym?”

15 lutego uczniowie uczęszczający na kółko fizyczne w naszej szkole uczestniczyli w wykładzie pod tytułem „Od ekranów dotykowych do terapii hadronowej, czyli co zawdzięczamy europejskim laboratoriom fizycznym?”, który był prowadzony przez doktora Tomasza Kubiaka. Doktor opowiadał o działalnościach europejskich laboratoriów fizycznych oraz dzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą w nich. Następnie uczniowie ponownie uczestniczyli w dwóch ścieżkach zwiedzania organizowanych przez Wydział. Pierwsza z nich dotyczyła ciekłego azotu i dielektryków. Grupa miała okazję obejrzeć doświadczenia z azotem w roli głównej, a także obejrzeć pracownie uniwersytetu. Podczas drugiej ścieżki zwiedzania nowotomyscy uczniowie posłuchali o działaniu paneli fotowoltaicznych oraz zbudowali własne ogniwo.

Autor artykułu: Aleksandra Szymaniak