DZIEŃ  10.XI.2023r. W NASZEJ SZKOLE ROZPOCZĄŁ  SIĘ UROCZYSTYM APELEM Z OKAZJI 105. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. OBOK POEZJI PATRIOTYCZNEJ ZGROMADZENI GOŚCIE, NAUCZYCIELE I UCZNIOWIE, MOGLI WYSŁUCHAĆ OKOLICZNOŚCIOWEGO PRZEMÓWIENIA PANA PIOTRA WOJCIECHOWSKIEGO Z OSP BRÓDKI, KTÓRY JEST JEDNOCZEŚNIE ZNAWCĄ I PASJONATEM HISTORII „WIELKIEJ WOJNY”. W WYSTĄPIENIU SWYM WSKAZYWAŁ  NA BARDZO SYMBOLICZNĄ WYMOWĘ DATY 11. LISTOPADA, KTÓRA NIE ODNOSIŁA SIĘ WÓWCZAS DO WSZYSTKICH CZĘŚCI ZABORÓW. W WIELKOPOLSCE  WOLNOŚĆ MIAŁA PRZYJŚĆ NIECO PÓŹNIEJ, DZIĘKI POWSTANIU WIELKOPOLSKIEMU. ZACHĘCAŁ TEŻ MŁODZIEŻ, ABY ODKRYWALI NA NOWO ZAPOMNIANYCH  ARCHITEKTÓW NIEPODLEGŁOŚCI Z NASZEGO REGIOMU: „SZUKAMY BOHATERÓW GDZIEŚ DALEKO, A PRZECIEŻ MAMY ICH NA NASZEJ ZIEMI” – ZWRÓCIŁ SIĘ DO UCZNIÓW. NA ZAKOŃCZENIE CZĘŚCI OFICJALNEJ ODDANO TRZYKROTNĄ SALWĘ Z ZABYTKOWEGO DZIAŁA, KTÓRA ZARAZEM OTWORZYŁA PIKNIK PATRIOTYCZNY ZORGANIZOWANY NA SZKOLNYM BOISKU. WŚRÓD ZAPROSZONYCH GOŚCI SWOJE ARTEFAKTY ZAPREZENTOWALI: „TOWARZYSTWO DZIAŁAŃ HISTORYCZNYCH IM. FELIKSA PIĘTY W BARWACH 57. PUŁKU PIECHOTY IM. KAROLA II KRÓLA RUMUNII” ORAZ UCZNIOWIE Z KLASY 3L2 i 2L3 – MACIEJ KĘDZIERSKI I PIOTR SZYMANIAK. WSZYSCY MOGLI DOSŁOWNIE „DOTKNĄĆ” HISTORII: PRZYMIERZYĆ UMUNDUROWANIE Z RÓŻNYCH OKRESÓW, ZAPOZNAĆ SIĘ Z EKWIPUNKIEM ŻOŁNIERSKIM, ZASMAKOWAĆ SZNYTU PRZEDWOJENNEJ MODY CZY PRZYJRZEĆ SIĘ BANKNOTOM I MONETOM Z WŁAŚCIWEGO OKRESU. SWOJĄ OBECNOŚCIĄ ZASZCZYCILI NAS RÓWNIEŻ ŻOŁNIERZE Z CENTRUM REKRUTACJI WOJSKOWEJ W NOWYM TOMYŚLU I TO WAŚNIE ONI PRZYBLIŻALI NASZEJ MŁODZIEŻY KULISY SŁUŻBY WOJSKOWEJ. KLASY BRAŁY TEŻ UDZIAŁ  W LICZNYCH GRACH, WYSTAWACH, KONKURSACH I ANKIETACH ZORGANIZOWANYCH PRZEZ UCZNIÓW KLASY 3L2 – A WSZYSTKO TO PRZY DŹWIĘKACH PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH, WYBRZMIEWAJĄCYCH  POD KIERUNKIEM MGR JACKA STĘPNIEWSKIEGO ORAZ  UCZENNICY KAROLINY OSTROWSKIEJ. TEGO DNIA CAŁA SZKOŁA ZATONĘŁA W BARWACH BIAŁO-CZERWONYCH – ZA SPRAWĄ PANI MGR KATARZYNY KUDEŁKI, KTÓRA WRAZ Z UCZNIAMI WYKONAŁA TYTANICZNĄ PRACĘ WYTWORZENIA NIEZLICZONEJ ILOŚCI ROZETEK. CAŁOŚĆ UROCZYSTOŚCI PRZEBIEGŁA SPRAWNIE DZIĘKI SAMORZĄDOWI UCZNIOWSKIEMU POD KIERUNKIEM   MGR MATEUSZA WOJCIESZAKA, KLASIE 1L1 ORAZ KLASIE 3L2. PODZIĘKOWANIA KIERUJĘ RÓWNIEŻ DO DYREKCJI ORAZ WSZYSTKICH NAUCZYCIELI I UCZNIÓW, KTÓRZY W TAKI CZY INNY SPOSÓW PRZYCZUNILI SIĘ DO ORGANIZACJI  UROCZYSTOŚCI.

KONTYNUACJĄ OBCHODÓW I ZARAZEM OFERTĄ SKIEROWANĄ DO UCZNIÓW BYŁ WYKŁAD WYGŁOSZONY PRZEZ MGR MACIEJA ELANTKOWSKIEGO Z MUZEUM POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W LUSOWIE, KTÓRY ODBYŁ SIĘ  W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ MIASTA I GMINY LWÓWEK W RAMACH CYKLU „SPOTKANIA Z HISTORIĄ – WIELKOPOLANIE W CZASACH WIELKIEJ WOJNY”.  NA WYKŁADZIE OBECNI BYLI UCZNIOWIE Z KLASY 5TIp.

DZIEŃ PÓŹNIEJ OBA POCZTY SZTANDAROWE WZIĘŁY UDZIAŁ W MSZY ŚW. W KOŚCIELE PW. N.M.P. NIEUSTAJĄCEJ POMOCY A NASTĘPNIE W PRZEMARSZU NA PL. NIEPODLEGŁOŚCI W ASYŚCIE KOMPANII HONOROWEJ WOJSKA POLSKIEGO, GDZIE ZGROMADZENI MIESZKAŃCY WYSŁUCHALI OKOLICZNOŚCIOWYCH PRZEMÓWIEŃ ORAZ UCZESNICZYLI W SKŁADANIU KWIATÓW.

RED. JACEK MATULA