Francuski pisarz André Malraux powiedział ciekawe zdanie: „Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś innym niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie”.  

29 maja obchodzimy Dzień Działacza Kultury, jest to więc świetna okazja, by wyróżnić uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu, którzy szczególnie zaangażowali się w liczne inicjatywy kulturalne. Czas na podsumowanie działalności kilkoro z nich i pochwalenie się ich sukcesami. 

Uczniowie, w tym już absolwenci, którzy od kilku lat z największym zaangażowaniem biorą udział w wielu projektach kulturalnych to: Tymoteusz Onyśków, Aleksandra Zielinska, Kornelia Pięta i Jan Wachowiak –Kulikowski.

W zeszłym roku kilkoro z nich wzięło udział w tymże festiwalu. Jako aktorzy Teatru S zaprezentowali spektakl „Infinity”, który odbił się szerokim echem oraz zgromadził ogromną widownię, na której zasiedli między innymi: Reżyser Nikolay Georgiev, odznaczony  Złotym Krzyżem za zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury,  reprezentanci Polskiego Instytutu Kulturalnego w Sofii, krytycy sztuki, pracownicy Sofijskiego Uniwersytetu im. św. Klemensa z Ochrydy,  reżyserzy i artyści z  wielu kontynentów.        

Na koncie tych uczniów są między innymi udział w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Experiment 2022 (w roli wolontariuszy, aktorów Teatru S oraz muzyków) podczas, którego mieli również możliwość współpracy z wieloma  artystami z Polski i zagranicy. Dzięki temu wielu z nich zostało między innymi zaproszonych na rezydencję i staż na Sofijskim Uniwersytecie podczas Międzynarodowego Festiwalu „Alter Ego” .

Zespół artystów wraz z naszymi uczniami  miał również za zadanie przeprowadzenie warsztatów teatralnych dla studentów i uczestników festiwalu. Warsztaty o nazwie „Hide and Seek” składały się z dwóch części, z czego jedna miała miejsce na Uniwersytecie, a druga w przestrzeni otwartej. Udział w wydarzeniach kulturalnych takich jak panele dyskusyjne, spektakle, warsztaty, koncerty udzielanie wywiadów oraz możliwość przebywania wśród artystów czy wolontariuszy z innych krajów, był dla nich niecodziennym przeżyciem  oraz okazją do zdobywania nowych doświadczeń, nawiązywania znajomości i komunikowania się w języku obcym. 

W tym roku nasi uczniowie,  jako członkowie Edukacyjno-Kulturalnego Stowarzyszenia „Przestrzeń Teatru S” zdobyli tytuł Ambasadora Kultury Wielkopolski 2023. Dzięki temu prestiżowemu tytułowi i dofinansowaniu projektu, którego koordynatorem jest Pani Magdalena Miś-Herbeć, będą ponownie reprezentować nasz kraj poza granicami kraju. Sfinansowanie projektu przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego umożliwi  zaprezentowanie nowego spektaklu „Detachment”  oraz przeprowadzenie warsztatów teatralno-muzycznych podczas wymiany kulturalnej pomiędzy artystami z Wielkopolski i zza granicy. 

Inne projekty z udziałem naszych uczniów, to między innymi wyjazd na Międzynarodowe  Biennale Sztuki w Wenecji 2022, udział w Festiwalu Teatrów Niezależnych F-erme-NT w Nowej Soli 2022,  występy w Gorzowie Wielkopolskim 2023, Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w Miejskiej i Powiatowej  Bibliotece  Publicznej w Nowym Tomyślu, współpraca z Galerią Baszta w Zbąszyniu, czy Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła, współpraca z Zbąszyńskim Centrum Kultury np. poprzez aktywny udział w Festiwalach,  czy  tworzeniu  odpowiedniej  oprawy wernisaży różnych artystów.  

Inicjatorem projektów z udziałem uczniów Zespołu Szkół nr 1 jest Pani Magdalena Miś-Herbeć, która ma plany na kolejne współprace z różnymi ośrodkami edukacyjnymi i kulturalnymi.

Tymczasem jesteśmy dumni i z pewnością będziemy śledzić dalsze poczynania młodych Ambasadorów Kultury. Trzymamy również kciuki za pozostałych uczniów, którzy od niedawna dołączyli do zespołu. 

Red. Magdalena Miś-Herbeć

Młodzi Ambasadorzy Kultury – Relacja fotograficzna