We wtorek 28 marca br. uczniowie klasy Einsteina (2LO3), wraz z opiekunami Justyną Ratajczak oraz Magdaleną Dziurzyńską, odwiedzili Wydział Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.  Uczestniczyli w wykładzie z cyklu „Po indeks z Pitagorasem”. Prof. UAM dr hab. Katarzyna Rybarczyk-Krzywdzińska wygłosiła wykład zatytułowany Zróbmy sobie Dobble. Czyli o matematycznych podstawach, które kryją się za talią kart Dobble. Dobble jest popularną grą towarzyską. W klasycznej talii do gry w Dobble znajduje się 55 kart, każda z 8 różnymi znakami. W trakcie wykładu licealiści dowiedzieli się, ilu kart brakuje w klasycznej wersji gry, dla jakiej liczby obrazków na pewno można skonstruować optymalny zestaw kart, przy okazji niepostrzeżenie ,,otarli’’ się o ,,wielką matematykę’’ – teorię grup, przestrzenie rzutowe i geometrię skończoną.

Po wykładzie odbyła się wycieczka po wydziale. Uczniowi zwiedzili sale wykładowe, laboratoria, pracownie komputerowe oraz klub studencki. Podczas spotkania studenci zachęcali licealistów do studiowania kierunków ścisłych na UAM.

Red. Justyna Ratajczak