W kończącym się roku szkolnym 2022/2023 uczniowie pierwszych klas liceum oraz technikum ZS nr 1 w Nowym Tomyślu wielokrotnie obcowali ze sztuką. Od początku września kilkanaście razy odwiedziliśmy Nowotomyski Ośrodek Kultury oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Nowym Tomyślu, gdzie oglądaliśmy prace malarskie, fotograficzne, a także rękodzieło. Pomimo zróżnicowanej tematyki wystaw, dopiero w tym tygodniu uczniowie z klas: 1LO2, 1LO3, 1LO5 oraz 1LO4 zmierzyli się z odbiorem dzieł sztuki współczesnej. Od 12 maja 2023 r. w NOK-u gościła wystawa mieszkanki Nowego Tomyśla, studentki Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, pani Asi Urbańskiej. Rzeźbiarka preferuje współczesne rozwiązania, dlatego oglądane przez uczniów prace to głównie instalacje, których odbiór oraz interpretacja zwykle przeraża przeciętnego odbiorcę przyzwyczajonego do odczytywania sztuki klasycznej. Jak nasi uczniowie zrozumieli pokazane instalacje? Czy ekspozycja przekonała wybredne gusta naszej młodzieży? Być może przekonamy się o tym niebawem oglądając ich prace plastyczne.

Red. Katarzyna Kudełka